Nyhed den 28. september 2009
Da Nordania for et år siden lancerede ny hjemmeside, var det i helt ny indpakning og med en række nye funktionaliteter, der skulle gøre det lettere at være kunde i Nordania. Men hvordan er det så gået? Er det blevet lettere at være kunde?
Benhårde fakta
Over 100.000 har besøgt www.nordania.dk, siden vi gik i luften i slutningen af september 2008. I snit har vi ca. 5-600 unikke besøgende hver dag, og vi kan se, at der bliver brugt meget tid på vores hjemmeside - blandt andet på at læse om nogle af vores nye tiltag som Nordania Greenfleet Drive og privatleasing.
Mål og ønsker
Et af vores mål med den nye hjemmeside er at give kunderne bedre mulighed for at betjene dem selv, og det sker i stor stil. I løbet af året er der blevet downloadet ikke mindre end 40.000 brochurer og blanketter af forskellig art.
Et andet mål er at give læserne mulighed for at opkvalificere deres viden om leasing – og den mulighed bliver i den grad brugt. Vores digitale leasingrådgiver og vores beregnere bliver flittigt anvendt. Det er vi rigtigt glade for.
Send dine ideer
Vi arbejder hele tiden på at gøre vores website bedre og vil gerne høre fra dig, hvis du har forslag til, hvordan vi kan forbedre det. Send os derfor ideer og forslag til, hvordan vi kan gøre nordania.dk endnu bedre.
Du kan nå os på marketing@nordania.dk – på forhånd tak for din hjælp.