Den finansielle krise har på flere måder påvirket bilmarkedet. Mange bilfabrikker har skåret kraftigt ned i produktionen efter devisen – hellere producere for lidt end at brænde inde med biler. De er ganske enkelt gået fra at producere biler i to eller treholdsskift til nu kun at køre med et hold.
Færre biler
”Bilfabrikkerne i hele verden har tilpasset produktionen til den faldende efterspørgsel, som den økonomiske krise har medført og dette kombineret med, at der er blevet tømt godt ud i lagerne pga. slagtilbud, vil gøre, at vi et halvt til et helt år frem i tiden vil opleve et mere begrænset udvalg af nye biler,” siger Steen Bocian, cheføkonom i Danske Bank til www.nordania.dk. Han forsætter:
”Vi ser, at efterspørgslen på nye biler er steget i flere europæiske lande efter, at man for nyligt indførte forhøjet skrotpræmie. Det betyder også, at der er risiko for, at der ikke er samme gode tilbud, som nu, i vente frem mod årsskiftet.”
Bestil nu
Derfor kan vi kun opfordre til at bestille ny firmabil i god tid – også selv om det først er ved årsskiftet din leasingkontrakt udløber. Det er særligt mellemklassebilerne, hvor de fleste firmabiler også er placeret, at vi allerede nu oplever en længere leveringstid – bl.a. pga. tømte lagre og nedsat produktion.
Følg med i hvilke særligt gode tilbud, vi kan tilbyde på typiske firmabiler på
www.nordania.dk/saertilbud